Czerwone gardło jest oznaką stanu zapalnego, który może mieć wiele przyczyn. Należą do nich na przykład infekcje bakteryjne lub wirusowe, alergie, podrażnienia czy wysuszanie błony śluzowej. Zaczerwienione gardło jest niezwykle nieprzyjemną dolegliwością, która wiąże się z poczuciem dyskomfortu. W jaki sposób możemy przynieść sobie pierwszą ulgę w przypadku stanów zapalnych gardła? Czego możemy używać, a których preparatów powinniśmy unikać?
Przyczyny czerwonego gardła u dzieci i dorosłych
Zarówno w przypadku dzieci jak i dorosłych, czerwone gardło jest często pierwszym sygnałem mówiącym o infekcji. Dodatkowymi objawami, które mogą świadczyć o stanie zapalnym gardła, są również uczucie drapania i bólu w czasie przełykania lub mówienia. Najczęstszą przyczyną objawów chorobowych ze strony gardła są infekcje wirusowe, szczególnie u dzieci, które mają słabszy układ immunologiczny niż dorośli. W przypadku infekcji wirusowych najczęściej mówimy o zakażeniu rhinowirusami, koronawirusami lub adenowirusami, które odpowiadają za stan zapalny błony śluzowej, nosa, gardła i zatok przynosowych.
Znacznie rzadziej niż z infekcjami wirusowymi, mamy do czynienia z infekcjami bakteryjnymi, które najczęściej atakują dzieci, ale mogą stać się również przyczyną przykrych dolegliwości u osób dorosłych. Najczęstszą przyczyną są paciorkowce beta‑hemolizujące grupy A Streptococcus pyogenes, które wywołują ropną anginę. Zakażeniom bakteryjnym bardzo często towarzyszy niezwykle silny, ostry ból gardła, obrzęk migdałków, wysoka temperatura, a niekiedy również nudności i wymioty.
Jak zwalczać czerwone gardło i pierwsze objawy infekcji wirusowych oraz bakteryjnych?
Infekcja wirusowa jest chorobą samoograniczającą się. W jej przypadku stosujemy leczenie objawowe – dopasowane do dolegliwości i objawów występujący w czasie danej infekcji. Często zdarza się, że w czasie infekcji wirusowych korzystamy z takich środków jak leki przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe.
Natomiast w momencie, w którym mamy do czynienia z objawami infekcji bakteryjnych, konieczna będzie antybiotykoterapia, dobrana odpowiednio przez lekarza pierwszego kontaktu. W przypadku przyjmowania antybiotyków pamiętać należy o tym, że kuracji nie należy przerywać wcześniej, ponieważ może to prowadzić do późniejszych zdrowotnych powikłań.
Ulga dla gardła
Jednak antybiotyki oraz leki przeciwzapalne nie są jedynym rozwiązaniem na stan zapalny gardła. Istnieją również naturalne, domowe sposoby na poradzenie sobie z przykrymi dolegliwościami wywołanymi przez infekcje wirusowe lub bakteryjne. Pamiętajmy jednak, że są to jedynie sposoby mające na celu łagodzenie objawów. Co może nam pomóc?
- miód — Możemy wykorzystać miód tak jak pastylkę do ssania — wystarczy włożyć łyżeczkę miodu do ust i ssać do całkowitego rozpuszczenia.
- siemię lniane — ze względu na swoje właściwości, może nam posłużyć do przygotowania specjalnej zawiesiny, którą następnie możemy wykorzystać do płukania gardła. Taka płukanka z siemienia lnianego pozwala wytworzyć w gardle warstwę ochronną. Jak przygotować taką płukankę? Wystarczy w tym celu wykorzystać świeżo rozgniecione lub zmiksowane nasiona zalane gorącą wodą. Całość należy odstawić na kilkanaście minut pod przykryciem, następnie wykorzystujemy płukankę około 3 – 4 razy dziennie.
- ziołowe płukanki — do łagodzenia czerwonego gardła możemy również wykorzystywać płukanki przygotowywane z ziół, takich jak szałwia lub rumianek. Napar, którym płuczemy gardło, nie powinien jednak być zbyt gorący.
Oprócz domowych rozwiązań w zwalczaniu objawów infekcji bakteryjnych lub wirusowych w naszych gardłach pomogą nam również pastylki do ssania czy spraye do gardła. Wybierając takie dodatkowe pomoce, warto sięgnąć po wyroby medyczne, takie jak na przykład Fiorda Spray lub pastylki do ssania Fiorda MAX MD, które wspomagają leczenie stanów zapalnych jamy ustnej i gardła.
Jakie mogą być inne przyczyny zaczerwienienia gardła?
Czerwone gardło nie zawsze musi być oznaką infekcji wirusowych lub bakteryjnych. Zdarza się, że zaczerwienione gardło może być związane z innymi dolegliwościami lub wpływem czynników zewnętrznych, takich jak:
- Alergie
- Nadmierne obciążenie narządu głosu wynikające na przykład z uprawianego zawodu — aktor, nauczyciel, lektor
- Refluks żołądkowo-przełykowy
- Dym papierosowy lub inne substancje zanieczyszczające powietrze
- Przesuszenie tkanek gardła
Źródła:
1. Widera A., Czerwone gardło u dzieci i dorosłych – przyczyny i sposoby leczenia, portal medyczny Wylecz to, 2018.
2. Wachnicka-Bąk A., Lipińska-Opałka A., Będzichowska A., Kalicki B., Jung A., Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych
ZOBACZ PODOBNE ARTYKUŁY
Zapalenie zatok – co trzeba wiedzieć o objawach i leczeniu?
Objawy grypy – jak ją rozpoznać i jak sobie z nią radzić?
Aspiryna – jak działa i na co pomaga?